
Workshop Microbit
Žiaci 8. ročníka si pre deviatakov pripravili super akciu:
Workshop,kde im predstavili Micro:bit.
Pripravili si stanovištia, na ktorých si deviataci mohli vyskúšať micro:bit ako sa hovorí na vlastnej koži. Na začiatok sa patrí predstaviť produkt, tak si pripravili krátku prezentáciu a zopár projektov. Potom sa deviataci rozdelili do skupiniek a postupne prechádzali rôznymi stanovištiami. Mohli si naprogramovať vlastnú menovku, zahrať si hod kockou, naprogramovali si vlastný obrázok, zopakovali si vodivosť, zistili čo sú to krokosvorkové káble, naprogramovali si hasičské auto, a vlastnú hudbu a tiež si mohli naprogramovať svoju vlastnú blikajúcu čelenku.
Na konci sa zahrali hru horúci drôt kto mal najmenej dotykov vyhral.
Veríme, že ich workshop zaujal.

Logika - podmienka IF
Hra Kameň papier nožnice
Poznáte hru kameň, papier nožnice? určite áno. je to jednoduchá hra najčastejšie pre dvoch hráčov, z ktorých každý v dohodnutý (odpočítaný) moment ukáže rukou gesto symbolizujúce kameň (zovretá päsť), papier (otvorená dlaň) alebo nožnice (dva alebo tri vystreté prsty).
Naži žiaci si túto hru naprogramovali pomocou Micro:bitu. V makecode si vytvorili program, ktorý nám po potrasení zobrazil kameň papier alebo nožnice. zároveň si počítali svoje víťazstvá. Zopakovali si tvorbu premennej a programovanie pomocou logiky. Po vytvorení programu si každý našiel súpera a ohli sme sa začať hrať.

Hra horúci drôt
žiaci 8. ročníka si vyskúšali vodivosť materiálov. Zistili, ktorý materiál je vodivý a ktorý nie. Na základe týchto poznatkov si vytvorili hru a názvom Horúci drôt.
Hra spočíva v tom, že sa žiaci snažia prejsť drôtenou paličkou kľukatú dráhu bez toho, aby sa kovovej dráhy dotkli. Dôležitá je pevná ruka a trpezlivosť.

Futbalový zápas v micro:bite
Vytvor bilbaord na futbalový zápas, ktorý bude zobrazovať hracie tímy a stav zápasu.
keď dá gól jeden tým stlač A
keď dá gól druhý tým stlač B
zobraz výsledky zápasu

POČÍTADLO ĽUDÍ OBJAVUJEME PREMENNÉ
V tejto lekcii si vytvoríš užitočnú pomôcku - počítadlo ľudí. Tie využívajú napríklad na festivaloch, podujatiach či diskotékach, aby organizátori vedeli, koľko ľudí pustili dnu.
Potrebné pomôcky:
BBC micro:bit, USB kábel, batéria k micro:bitu, počítač pripojený k internetu
Pracovať budeme v online prostredí makecode.microbit.org
RUČNÉ POČÍTADLO ĽUDÍ
Ručné počítadlo sa často využíva na festivaloch, podujatiach a diskotékach, aby organizátori presne vedeli, koľko ľudí majú vo vnútri a aby tam nevpustili príliš veľa ľudí naraz. V praxi to vyzerá tak, že vždy, keď ochrankár pri vstupe vpustí jedného človeka, zvýši si číslo na počítadle a keď niekto vyjde, číslo si zníži. Vždy tak presne vie, koľko ľudí má vo vnútri. Takéto počítadlo by sa dalo použiť napríklad aj v škole počas školskej akadémie.

PREMENNÁ
Počas podujatia sa počet ľudí mení, niekedy ľudia prichádzajú (číslo sa zväčšuje) a potom zas odchádzajú (číslo sa zmenšuje). Toto číslo si nejako na micro:bite musíme zapamätať. To vieme spraviť pomocou premenných. Premenná sa dá predstaviť ako krabička, do ktorej si uložíme akúkoľvek informáciu - v našom prípade počet ľudí. Počet ľudí uložený v premennej môžeme kedykoľvek zväčšovať alebo zmenšovať, podľa toho, ako ľudia vchádajú a vychádzajú.
Túto premennú na začiatku nášho programu nastavíme na nulu, keďže predpokladáme, že začíname počítať ešte v okamihu, keď žiaden účastník nie je vo vnútri.

Senzor pohybu krokomer
V tejto lekcii sa zoznámiš s akcelerometrom - senzorom, ktorý ti povie, ako hýbeš s micro:bitom a ktorým smerom.
Potrebné pomôcky:
BBC micro:bit, USB kábel, batéria k micro:bitu, počítač pripojený k internetu
Pracovať budeme v online prostredí makecode.microbit.org
ČO JE TO AKCELEROMETER?
Akcelerometer je senzor, ktorý meria akceleráciu (slovensky zrýchlenie). Je celkom rozšírený - nájdeš ho v autách, mobiloch aj krokomeroch. Častokrát býva skombinovaný aj s ďalším senzorom - gyroskopom - senzorom naklonenia. Ten meria, ktorým smerom a ako veľmi je micro:bit naklonený. Keďže tieto dva senzory (akcelerometer a gyroskop) sú väčšinou skombinované do jednej súčiastky (nájdeš ju na zadnej strane micro:bitu), tak ich pre zjednodušenie budeme obe nazývať spoločne "akcelerometer".
KDE SA VYUŽÍVA AKCELEROMETER?
- Mobilný telefón/tablet využíva senzor naklonenia na otáčanie obrazovky.
- Airbagy v autách využívajú merač zrýchlenia na zistenie nárazu, kedy auto prudko spomalí (čiže opak zrýchlenia - spomalenie).
- Krokomer využíva akcelerometer na rozpoznanie počtu krokov.

Micro:bit tlačidlá A, B, AB
Tlačidlá sú jedným z najrozšírenejších elektronických komponentov vôbec - nachádzajú sa na ovládačoch, práčkach, hracích konzolách, platobných termináloch... Používame ich na ovládanie elektroniky - vždy, keď chceme, aby nejaký mikroprocesor niečo vykonal (napríklad poslal na naše poschodie výťah), oznámime mu to pomocou tlačidla.
Micro:bit má 2 tlačidlá, ktoré vieme využiť v našom programe (sú označené ako tlačidlá A a B).
Stlačenie tlačidiel A, B AB
Snímanie stlačenia tlačidla je na micro:bite veľmi jednoduché - stačí použiť príkaz keď sa tlačidlo A stlačí z kategórie
Ak si pozorne všimneš, po pridaní príkazu keď sa tlačidlo A + B stlačí sa ti v simulátore na pravej spodnej strane micro:bitu zobrazí nové biele tlačidlo A+B. To samozrejme na skutočnom micro:bite nenájdeš, nachádza sa iba v simulátore, aby bolo možné odskúšať stlačenie oboch tlačidiel naraz.

Digitálna menovka
Na online hodien sme sa naučili tvoriť program v prostredí MakeCode a nahrávať ho na micro:bit - naším prvým programom bula tvorba digitálnej menovky, ktorá bude zobrazovať naše meno. Následne do programu ešte pridáme obrázky.
Potrebné pomôcky:
BBC micro:bit, USB kábel, batéria k micro:bitu, počítač pripojený k internetu
Pracovať budeme v online prostredí makecode.microbit.org

Micro:bit - úvod
Na online hodine sa žiaci zoznámili a mikroprocesorom . Ukázali sme si z čoho sa skladá a kde sa dá využiť. Taktiež sme si ukázali niektoré projekty, ktoré vytvorili ich rovesníci.
MICRO:BIT
Predná strana
- 2 tlačidlá - micro:bit má 2 tlačidlá na prednej strane, ktoré môžeš naprogramovať tak, aby spúšťali nejakú časť kódu :-) Tlačidlá sú označené tlačidlami A a B.
- 5x5 LED displej - 25 červených LED diód vieš využiť na zobrazovanie obrázkov, textu a čísel. Zároveň ale slúžia ako senzor - môžeš nimi merať intenzitu svetla, ktoré dopadá na micro:bit.
Zadná strana
- Anténa - micro:bit vie komunikovať 2 spôsobmi - buď s ďalšími micro:bitmi pomocou rádiovej komunikácie, alebo s inými zariadeniami pomocou Bluetooth. Klasické rádio si na ňom ale nenaladíš :-(
- Procesor - mozgom celého micro:bitu je mikroprocesor, ktorý vykonáva kód, ktorý naň nahráme. Obsahuje aj zabudovaný teplomer, ktorý však nemeria teplotu prostredia, ale teplotu procesoru.
- RESET tlačidlo - toto tlačidlo reštartuje micro:bit a spustí nahratý program od začiatku.
- Micro USB konektor - slúži na nahrávanie programov do micro:bitu a aj na napájanie, aby sme nemuseli míňať batérie.
- Jedna žltá LED dióda - indikuje, že micro:bit je pripojený k počítaču cez USB kábel a pri nahrávaní programu bliká.
- Konektor batérie - namiesto USB kábla môžeme na napájanie micro:bitu použiť aj dve AAA batérie, ktoré pripojíme k micro:bitu pomocou špeciálneho konektoru - tým pádom môžeš svoj micro:bit zobrať von z domu.
- Kompas - magnetický senzor meria silu magnetického poľa a okrem svetových strán ním dokážete určiť, či je v blízkosti magnet.
- Akcelerometer - sníma naklonenie a pohyby micro:bitu.
MICRO:BIT BBC
Našej škole sa podarilo získať grant na nákup mikroprocesorov Micro:bit BBC.
žiaci majú možnosť naučiť sa programovať tzv. "hmatateľne" - to čo si žiaci naprogramujú, môžu aj reálne vidieť a vyskúšať.
Počas dištančného vzdelávanie budeme so žiakmi pracovať v online grafickom prostredí https://makecode.microbit.org/, ktoré obsahuje aj micro:bit simulátor.
viac sa o Micro: bit BBC na stránke

Čo je to micro:bit?
BBC micro:bit je programovateľný minipočítač, ktorý robí informatiku hrou.
Najlepšie na ňom je však možnosť pripájať ďalšie senzory a aktory - LED pásiky, reproduktory, motorčeky, čerpadlá, senzory pohybu, atď.
Využiť sa tým pádom dá napr. v biológii (automatizovaný inkubátor), geografii (meteo stanica), chémii (meranie CO2) či dokonca na hodinách literatúry! Možnosti sú takmer nekonečné...

Predná strana
- 2 tlačidlá
- 5x5 LED displej - zobrazenie obrázkov
Zadná strana
- Anténa
- Procesor - mozgom celého micro:bitu je mikroprocesor
- RESET tlačidlo
- Micro USB konektor
- Jedna žltá LED dióda
- Konektor batérie -
- Kompas
- Akcelerometer - sníma naklonenie a pohyby micro:bitu.

online prostredie Makecode
Obsahuje 3 časti:
- vpravo je miesto na tvorbu nášho programu;
- v strede je knižnica príkazov, ktoré môžeme použiť;
- na ľavej strane je simulátor.
- programujeme pomocou blokov, ale dá sa prepnúť na Java skript alebo python